גמלה לחדלי פירעון – מה אתם צריכים לדעת וגם את מה שלא

גימלה לחדלי פרעון

במקרים רבים, כאשר אדם הוכרז כפושט רגל מכיוון שהוא חדל פירעון, המוסד לביטוח לאומי ישלם לו קצבה חד פעמית, מדובר בערך בסכום של קצת מעבר לארבעים אלף שקל. כאן נכתוב על גמלה לחדלי פירעון – מה אתם צריכים לדעת וגם את מה שלא.

האם הכסף שלכם מוגן?

כאשר אדם מגיע למצב של חדלות פירעון, הביטוח הלאומי יעניק לו מענק חד פעמי. אך האם הכסף מוגן? האם הנאמן יוכל לשים עליו יד?

מהי טובת הנאמן?

בתי המשפט בישראל החליטו לפעול על פי טובת הנאמן, כך שאותה גמלה חד פעמית שתינתן לחייב, היא למעשה מהוונת לקופת פשיטת הרגל, זאת מכיוון שגם הגמלה נחשבת לסוג של נכס השייך לנאמן.

גמלה מהוונת

עדיין, בית המשפט החליט, וזו לטובת הנאמן, כי גמלה הניתנת לחייב ע"י הביטוח הלאומי שהיא מהוונת, למעשה שייכת לקופת פשיטת הרגל, מכיוון שהיא נחשבת לנכס של הנאמן.

חשוב לדעת כי דין גמלה זו איננו דומה לדין קצבת נכות. אנשים הזכאים לקבל מידי חודש את הגמלה, לא ניתן יהיה לעקל את הסכום אותו הם מקבלים מהביטוח לאומי, אולם אם מדובר גם בכספים נוספים שאינם קשורים לגמלה, בהחלט ניתן לעקל אותם.

מהו טווח הזמן בו הכסף מוגן?

ניתן להגן על הגמלה לתקופה של שלושים יום, על פי חוק הביטוח הלאומי אכן חלה הזכות לגמלה, אולם עניין זה איננו רלוונטי לכספים ששולמו.

מהו ההסבר לגמלה לחדלי פירעון?

בהחלט הנושא נשמע מורכב למדיי, אולם על פי חוק 311, חוק ההגנה, חלה על זכותו של החייב לקבל גמלה מהמוסד לביטוח לאומי, אך אין מדובר כאן בכספי גמלה שהם העבירו לחייב חדל הפירעון.

> למידע מקצועי ופרטים נוספים בקרו באתר http://www.evyatarlaw.co.il!