מהי רטיבות קפילארית?

בחורפים גשומים במיוחד, מרתפים שאינם אטומים כהלכה מתמלאים מים. חדירות מים מתרחשות ממרפסות, בשל כשלי איטום ובעיות ביצירת הסף בין המרפסת לבית. גם תקלות צנרת ופיצוצים יכולים לגרוב לרטיבות מסיבית. סוג בעייתי במיוחד של רטיבות נקרא רטיבות קפילארית. נסביר מהי, איך זה מתרחש ואיך מטפלים. 

אטומי המים מטפסים למעלה 

בשל המבנה של אטומי המים, יש לכם תכונה שמאפשרת להם לטפס למעלה, בתנאים מסוימים. רטיבות קפילארית נובעת מקיום של צינורות דקיקים טבעיים, אשר בהם המים יכולים לטפס למעלה, בניגוד לכוח הכבידה. בטבע, תהליכים כאלה מאפשרים לצמחים להעביר מים מהשורשים הנמוכים, לכיוון מעלה, לצמרת העץ ולעלים הגבוהים. אך בבית, יש לתופעה הטבעית הזאת השפעה בעיתית. כאשר ישנה הצטברות של מים מתחת לרצפה, הם מחלחלים לא רק למטה אלא גם למעלה. אטומי המים מושכים אלה את אלה. הם נספגים מאחורי הפנלים ובקירות וגורמים להתפשטות של הרס משמעותי. 

מה עושים כדי לטפל בבעיה של רטיבות קפילרית 

בתוך בתים או דירות רטיבות קפילארית מאופיינת על ידי נזק לחלק התחתון של הקירות ואזורים הסמוכים לרצפה. אולם רטיבות מהסוג הזה יכולה לגרום אף לנזק בתשתיות של מבנים. אם קיימת הצטברות של מים מתחת למבנה, התפשטות הלחות לא רק למטה אלא גם למעלה יכולה לאט לאט לפורר בטון, להגיע לתשתיות הברזל של היציקות ולגרום אפילו לסדקים ובעיות הנדסיות נוספות. 

לצורך שיקום נזקי מים וטיפול ברטיבות אפשר לפעול בכמה מישורים:

  • זיהוי רמות לחות ומים, גם באזורים בלתי נראים, על ידי ציוד בדיקה מתאים ומדי לחות. 
  • טיפול בליקויי איטום. ביצוע חידוש של איטום, (פנימי או חיצוני) עוצר את חדירת המים ופעולה הרסנית לא רצויה.  
  • ביצוע שאיבות וייבוש, על ידי מכשור מקצועי שמאפשר ייבוש תת רצפתי.