מה אומר החוק לגבי גז פלפל?

אחד מאמצעי ההגנה העצמית הנפוצים ביותר בעולם הוא גז הפלפל. הוא מגיע בכלי נוח וזמין שניתן להשתמש בו גם תוך כדי ריצה, במקומות חשוכים וגם ברחוב. למרבה הצער והכאב, נמצאים היום תוקפים בכל מקום ועל מנת להעניק איזושהי תחושת ביטחון לאזרח הפשוט, יש להצטייד באמצעי הגנה שיהיו זמינים בכל שעה, שיהיו נוחים לשימוש וכמובן קלים לנשיאה.

חוק העונשין לגבי אמצעים להגנה עצמית

החוק מאפשר לכל אדם להחזיק ברשותו אמצעים להגנה עצמית, כל עוד הם לא נכללים תחת הקטגוריה של "נשק". אז מהו נשק? 1. כלי בעל קנה שיכול לירות קליעים, כדורים, פגזים, פצצות או כל דבר אחר שיכול לגרום למוות. 2. כלי שפולט חומר מסוכן שהמטרה שלו היא לגרום נזק לאדם. 3. כל סוגי התחמושת – פצצות, רימונים, או כל דבר נפיץ אחר אשר עלול לגרום לנזק או למוות של בני אדם.

יוצא מכך, שמותר להחזיק כלים שונים שמטרתם היא הגנה עצמית ובלבד שלא יהיו בהם תרכובות של חומרי נפץ או חומרי בערה אחרים שעלולים להיות מסוכנים בריאותית או מסכני חיים.

החוק לגבי גז פלפל – מותר או אסור

לאור האמור לעיל, יוצא שגז פלפל וגז מדמיע לא נחשבים ככלי נשק. זאת מכיוון שהם אינם יכולים לגרום למוות או לנזק לאדם שעליו הותז החומר, אלא רק לאי נוחות זמנית ולכאב חולף. בנוסף לכך, גז פלפל מוגדר ככלי שמיועד ומאושר להגנה עצמית כל עוד שמנגנון ההפעלה שלו אינו כולל כל תרכובת של חומרי נפץ או חומרי בערה שונים.

איך נראה גז פלפל

תרסיס גז פלפל מגיע בצורות שונות אשר חלקן מיועדות להסוות אותו ולגרום לו להיראות כחפץ רגיל ויום יומי. בהתאם לכך, ניתן למצוא מכלי גז פלפל בגודל של פנס כיס כגודלו של שוקר חשמלי וגם קטן יותר כמו שפתון. לעומת זאת, ישנם תרסיסי פלפל שמגיעים בצורת אקדח, כך שכוח ההרתעה שלהם מושפע גם מהצורה החיצונית של המוצר. הבחירה בדגם מסוים, תלויה באופי השימוש – אם יש צורך להחזיק אותו צמוד לגוף או שמעוניינים לאחסן אותו בתיק.