מה שרציתם לדעת על הטלית

הטלית היא בגד יהודי מסורתי, הנלבש באופן מסורתי על ידי יהודים מאמינים לאורך כל הדורות. מדובר בבגד מלבני עשוי צמר, שבארבע פינותיו שזורים חוטים מיוחדים הנקראים 'פתילים' – הנקשרים זה לזה. הטלית נלבשת בזמן התפילות. לטלית ארבעה פסים אופקיים, המסמלים את ארבעת צדדי העולם והיא מכונה גם בשמה השני “ארבע כנפות”.

אילו סוגי טליתות יש?

טלית קטן: הטלית הקטנה היא הטלית הנפוצה ביותר במסורת היהודית. זו טלית הנלבשת מעל או מתחת לבגדים הרגילים וניתן ללבוש אותה בכל עת. הטלית עשויה מבד צמר או כותנה במרקם עדין. ניתן ללבוש אותו על גבי כל לבוש אחר. היא מהווה שמירה ללובש אותה. טלית קטן גם היא מיועדת אך ורק לגברים, הבגד מורכב מבגד חיצוני מלבני ארוך, הנלבש על הראש ומטה ומסתיים באזור המתניים. גם לטלית קטן יש 4 כנפות ו-4 פתילים בכל צידיה.

את הטלית לובשים מתחת לבגדים רגילים ובכך זוכים לקיום המצווה החשובה בכל שעות היום, ולא רק בתפילה. מצווה זו מתקיימת עוד מימי המקרא, אך לא הוזכרה בשמה עד לתלמוד.

טלית גדולה ורגילה: טלית מלבנית גדולה המכסה את כל הגוף. את הטלית לובשים בזמן התפילה, והיא עשויה צמר. הטלית הגדולה והמוכרת לנו היא הטלית הגדולה. לאורך כל שנות הגלות יהודים מאמינים נשארו מחוברים למסורת ושמרו על קדושת הטלית שלהם.

לסיכום

טלית היא חפץ קדוש ולאחר שהיא מתבלה היא חייבת גניזה ולא ניתן להשליך אותה לאשפה השכונתית.

כשקונים טלית מעוניינים שהיא תהיה מהודרת, איכותית וכמובן, גם מחיר טוב. לצורך כך כדאי לפנות לחנויות המתמחות בתחום. יש גם חנויות מפעל לטליתות הפתוחות למבקרים. אם אתם מתעניינים בתחום, מומלץ לכם לבקר באחת כזו. מובטחת לכם חוויה מהנה.