האם מכרסמים יהפכו לחיות המחמד הנפוצות ביותר בקרוב?

קשה להתחרות בכלבים וחתולים, חיות מחמד קלאסיות שמלוות אותנו כבר מאות ואולי אפילו אלפי שנים. למרות זאת נראה שגם מכרסמים מלווים אותנו לא מעט, ואפילו כחיות מחמד. התייעצנו עם רועי גלזר, הבעלים של "הארנב שלי" אתר לכל הקשור לארנבים ומכרסמים אחרים כחיות מחמד, להבין מדוע מכרסמים מסויימים כבשו את הלב שלנו בעבר ובשנים האחרונות כאחד.

מה שהבנו זה שגם מכרסמים הם מאוד אינטליגנטים ורגישים, וחלקם אפילו מפתחים קשר עמוק ואמיתי עם הבעלים שלהם. אם אתם מעריצים מושבעים של כלבים או חתולים יהיה מאוד קשה לשכנע אתכם, אבל תנו לנו צ'אנס לסקור כמה חיות מחמד ממשפחת המכרסמים, ואולי תשנו את דעתכם.

ארנבים – המכרסמים הכי רגישים

אולי לא ידעתם אבל ארנבים מפתחים קשר יותר עמוק עם הבעלים שלהם מכל שאר המכרסמים. ארנבים הם חיות חברתיות, ולכן ברגע שהם יתרגלו ויאהבו אתכם, הרווחתם חבר לחיים. רועי סיפר לנו שהם מאוד דומים לחתולים, ולפי הגדרתו, הם הגרסה הפחדנית של חתול. מדוע? כבדומה לחתולים, הם סקרנים מאוד, אוהבים לחקור את המרחב, משחקים הרבה מאוד, וירצו מכם יחס בערך 20 עד 30 דקות ביום. הם שקטים מאוד ויודעים להראות אהבה.

האם חשבתם על לאמץ חולדה?

חולדות הן חיות חברתיות גם כן, ומאוד אינטלגנטיות. כאשר תעברו ליד הכלוב שלהם ותדברו אליהן, הן מייד יצוצו לראותכם ממש כמו כלב. למרות גודלן הקטן יחסית, חולדות הן מהמכרסמים היותר חכמים שקיימים. אם תרבו להרימם הן יתרגלו לכך ויאהבו זאת, ויהיו בנות לויה מצויינות. הן חיות מאוד סתגלניות וקל לגדל אותן בדירה, והן חיות מחמד ראשונות מצויינות. הן כיף אדיר ולמרות שאנשים מסוימים מסתייגים מלגדל חולדות, הגרסה המבויתת שלהן מאוד עדינה ונקייה. תחשבו על זה ככה, איך אתם הייתם מתנהגים אם הייתם חיים בביוב?

אוגרים הם חית מחמד ראשונה מעולה לילדים

תנסו לתת לילד ואפילו מתבגר להיות אחראי לחתול או לכלב. לא בטוח שזה יעבוד כלל, ולעיתים יתכנו אי התאמו ואפילו גילויי תוקפנות מצד חיות המחמד, או פשוט טיפול ירוד ומזניח. אוגרים לעומת זאת מצויינים לילדים משלל סיבות: הם עדינים מאוד, מאוד קל לגדלם בכלוב או אקווריום בגודל מתאים (הם לא זקוקים לסביבת מחייה מיוחדת), הם שקטים מאוד, והם לא מחויבות ארוכת טווח (למרות שזה נורא לחשוב כך, לא תמיד בא להתחייב לחיית מחמד לשנים – אוגרים חיים מספר שנים בודדות).

צ'ינצ'ילות הם הדבר הכי חמוד שתוכלו לחשוב עליו

מקורן מהרי האנדים שבצ'ילה, והן קרויות על שם השבט המקומי שהיה תלוי בפרוות והבשר שלהן להישרדות. יש הבדל מאוד גדול למרות זאת בין צ'ינצ'ילות בר לאלה שבויתו, וממכרסם פחדן ופראי הצליחו לביית את אחד המכרסמים החמודים ביותר, שיהוו חיית מחמד מעולה לילדים ומבוגרים. קל להאכילן מכוון שהן זקוקות למזון יבש לצ'ינצ'ילות וחציר (בדומה לארנבים – ניתן להשיג בחנות של my rabbit). צ'ינצ'ילות נוהגות לנקות את עצמן בחול מיוחד, והן מאוד נקיות ונעימות. ברגע שהן התרגלו אליכם כבעלים/משפחה שלהן, הן ישמחו לשחק אתכם ולגשת אליכם תמיד.

כמעט שכחנו משרקנים

שרקנים הם אולי מעט פחות מעניינים מארנבים, אבל גם הם חברתיים מאוד ויגלו אליכם הרבה אהבה. כמו כן, יותר קל לאמץ מספר שרקנים מאשר מספר ארנבים או צ'ינצ'ילות, גם בגלל הגודל, וגם בגלל העלות – ואז הם יוכלו לארח אחד לחברתו של השני. כמו כן, שרקנים מאוד עמידים מרוב המכרסמים. מה הכוונה? ארנבים נפצעים בקלות, כמו כן צ'ינצ'ילות, ורוב המכרסמים מפתחים מחלות רבות. שרקנים לא רק שישארו בריאים אם תאכילו אותם כראוי, אלא שהם גם לא נפצעים בקלות. הם עדינים מאוד, שורקים וקופצים באוויר שהם שמחים (כלומר כאשר אתם חוזרים הביתה אם אתם הבן אדם האהוב עליהם), ומדהימים עם ילדים.

אז למה מכרסמים ולא חיות אחרות?

לטענת רועי, ישנן כמה קבוצות בעלי חיים שאנשים נוהגים לאמץ כחיות מחמד. כלבים, חתולים, מכרסמים, זוחלים, ציפורים, ודגים. על השתיים הראשונות אין הרבה מה להרחיב מכיוון שאין בנאדם על הפלנטה שלא יודע מה זה כלב או חתול. דגים, ציפורים, וזוחלים לעומת זאת הן יותר חיות נוי מאשר חיות מחמד. הכוונה היא שהם לא מאוד חברתיים, והם אמנם מכניסים צבע וחיים לתוך ביתכם, אבל הם לא מארחים חברה מי יודע מה. מכרסמים למרות זאת הם מעין שילוב אידאלי, הם לא מצריכים מרחב גדול, כלומר מתאימים לגידול בתוך דירה, והטיפול בהם הוא קל יחסית, אבל יגלו אליכם אהבה רבה ויפתחו אתכם מערכת יחסים אמיתית. לסיכום, מכרסמים הם חיות מחמד מעולות, ושווה לכן מאוד לנסות לגדל אותם כחיית מחמד ראשונה או כתוספת למשפחה.