פסיכולוג לדתיים – במה הוא שונה מפסיכולוג רגיל

המאמר באדיבות https://www.yoavarielevy.co.il

אנשים רבים ימצאו את עצמם במהלך החיים פונים לטיפול פסיכולוגי בעקבות משבר כזה או אחר אותו הם יחוו, זה יכול להיות בעקבות אובדן של מישהו קרוב, פחדים וחרדות, קשיים מול הילדים או בן הזוג, הפרעות אכילה ועוד. ישנם מצבים אשר רלוונטיים לכל בני האדם לא משנה מאיזה מגזר הם או לאיזה אוכלוסייה הם משתייכים אך יש מצבים בהם יש הבדלים מסוימים הנובעים מהתרבות, האמונה והשתייכות לאוכלוסייה מסוימת.

מה הקשיים המיוחדים של אוכלוסייה דתית שיכול להביא אותם לטיפול פסיכולוגי?

הקהילה הדתית מתמודדת עם קשיים אשר חלקם דומים לקשיים איתם מתמודדים אנשים בקהילות וקבוצות אוכלוסייה שונות כמו טראומות שונות, התמודדויות עם שגרת החיים ועוד, אך ישנם נושאים ותחומים כמו למשל נושא של גירושין, זהות מינית, דברים הקשורים לאמונה וטקסים דתיים, אשר בקהילה הדתית נתפסים בצורה אחרת. למשל אם בקהילה חילונית גירושין מקובלים ונפוצים בקהילה דתית נושא של גירושין לרוב אינו מקובל ויכול לפגוע מאוד באדם ומשפחתו בהקשר חברתי נרחב, אותו דבר נושא של גיבוש זהות מינית, האמונה וכדומה.

פסיכולוג לקהילה הדתית – מה מיוחד בו?

בשל הייחודיות של החברה הדתית וההבדלים שיש בין הציבור החילוני והחרדי, פסיכולוג אשר מגיע מהעולם  הדתי, אשר מכיר את הקודים החברתיים, ערכי החברה והנורמות שלה, את ההשפעה הסביבתית והרגישות בנושאים מסוימים, יכול להבין טוב יותר את המצוקות של המטופל שמולו לא רק בפן הפסיכולוגי. הוא מודע לדברים הקשורים לחברה הדתית אשר פסיכולוג רגיל אינו מודע ואינו מכיר בשל אורח חייו. הוא יכול לכוון את המטופל בצורה אשר תשתלב נכון עם אורח חייו והאמונה שלו כדי שלא תהיה התנגשות בין ערכים ואורח החיים שלו.