או סי די – איך זה בא לידי ביטוי?

אתם ידועים כאנשים שהניקיון חשוב להם, בין אם מדובר על ניקיון של הגוף וניקיון של הבית. בפועל אין כל דבר רע בניקיון ואפילו זהו דבר מבורך, אך כאשר ההתעסקות עם נושא הניקיון גורמת לכם לעשות מעשים ופעולות לא "הגיוניות" ואף תמוהות, ככל הנראה מדובר על או סי די שהיא סוג של הפרעה נפשית שעוסקת בהתנהגות אובססיבית עד כדי מטרד.

מה זה או סי די (OCD)?

או סי די, המציינת את האותיות OCD, נגזרת מהמילים Obsessive–Compulsive Disorder שהפירוש שלהן הוא הפרעה אובססיבית טורדנית. הפרעה זו גורמת לאנשים לבצע פעולות שונות בצורה כפייתית בצורה בלתי נשלטת, עד כדי פגיעה משמעותית בהתנהגות שלהם, באורח חיים שלהם ואף לפגיעה עקיפה באנשים, בני משפחה והחברים הסובבים אותם.

למרות שמדובר על הפרעה שבאה לידי ביטוי בהתנהגות כפייתית שנראית כלפי חוץ, זוהי הפרעה נפשית כיוון שההתנהגות האובססיבית הזו נוצרת כתוצאה ממחשבות לא רצוניות ושליליות שגורמות לאותם אנשים להתנהג כך.

מהם התסמינים של OCD?

או סי די בא לידי ביטוי בעיקר על ידי ביצוע של פעולות שחוזרות על עצמן ללא כל צורך או סיבה, דבר שהופך לאט לאט להיות מעין מנהג או טקס שחוזר על עצמו עבור האדם שסובל מההפרעה. כך לדוגמא אנשים שההפרעה נגרמת כתוצאה ממחשבות על ניקיון או חשש ממחלות יבצעו פעולות וטקסים חוזרים ונשנים של ניקיון הידיים, גוף ואף ניקיון של הבית למרות שהם וביתם נקיים לחלוטין.

דרכי טיפול ב-OCD

מכיוון ש-OCD הינה הפרעה נפשית, כך הטיפול האידיאלי יהיה נפשי ויכוון אל הדחקת המחשבות הכפייתיות והצפת מחשבות רציונליות וחיוביות שיסייעו לשנות את דפוס ההתנהגות האובססיבי.

קראו עוד על ההפרעה ודרכי טיפול באתר: https://tipulberoshaher.com/