משקפי ראייה – האם זה לנצח

מי שזקוק למשקפיים מבצע את הזמנתן לאחר בדיקה מקיפה אשר מבצע רופא העיניים. הוא בוחן את מצבן של העיניים בפרמטרים שונים ובהתאם למידע זה הוא קובע את המספר של כל עדשה והנחיות נוספות עבור האופטיקאי לגבי ראייה מרחוק, ראייה מקרוב, צילינדר, משקפי מולטיפוקל ועוד.

קראו גם על: מולטיפוקל רודנשטוק

הרכבת והסרת משקפי ראייה

כל החלטה לגבי הרכבת משקפיים בנויה על הצורך בכך עקב בעייתיות ספציפית בעין אחת או בשתיהן. קיימים נושאים כמו לדוגמה ראיה מרחוק, קיימת סבירות גבוהה שמצב זה לא ישתנה לטובה כשהאדם יתבגר.

לעומת זאת יש מקרים כמו פזילה בעין או עין עצלה של ילדים, אשר עם הזמן ,הצמיחה ותרגילי שרירי העיניים, מצב העיניים משתפר ולכן רבים מהם מקבלים אישור להסיר בגיל מסוים את המשקפיים כיוון שאין בהם צורך.

לכן הרכבת משקפיים אינה לנצח אלא מדובר בגורמים שלעתים משתנים ומשתפרים וכך אפשר להסיר אותם ולהתנהל בלעדיהם. כל אדם זקוק לבדיקת עיניים כדי שהרופא יבדוק את מצבו העכשווי ויקבל החלטה אם עליו להתחיל להרכיב משקפיים, להסיר את המשקפיים הנוכחיות או לבצע כל שינוי אחר.

הצורך בהגדלת מספרן של העדשות במשקפיים

בזכות העדשות המתאימות, רואה כל אדם ראייה מיטבית הנקראת 6-6 כלומר ראייה טובה מאד. גם אם יוחלט על הגדלת המספר כיוון שיש בכך צורך, הראייה שלו תמשיך להיות 6-6 כיוון שהעדשה הותאמה למצב העין.

העבודה הממושכת במשך שעות בכל יום מול המחשב מעלה במקרים רבים את מספרי העדשות או מציבה לאנשים רבים עובדה שמעתה ואילך עליהם להרכיב משקפיים בעבודה מול המסך, בצפייה בטלוויזיה או בסרט בקולנוע.

כאשר מתחילים להרכיב משקפיים חשים שהראייה משתפרת וקל הרבה יותר לראות דברים שקודם נראו מטושטשים ולא ברורים.

בדיקת אופטומטריסט

לפני שמזמינים משקפיים חדשים או אחת לתקופה חשוב להגיע לאופטומטריסט כדי לבדוק את מצב העיניים ואת ההתאמה בין מספרי העדשות לבעייתיות בכל אחת מהעיניים. אם לא חל שינוי מהבדיקה הקודמת זה מצוין אך אם חל שינוי רצוי להזמין משקפי ראייה הכוללות עדשות בגודל החדש הנדרש.