האם אפשר לערוך הסכם ממון לידועים בציבור?

עם התקדמות החיים והשנים, הסכם ממון לידועים בציבור הולך וצובר תאוצה בחברה הישראלית. יותר ויותר זוגות, מנהלים חיים משותפים של ידועים בציבור מבלי להינשא ומעוניינים להגן על רכושם בהסכם חוקי.

האם אפשר לערוך הסכם ממון לידועים בציבור? 

‏בניגוד לבני זוג המנהלים מערכת יחסים קלילה יותר מהסוג של "חברים" או ידידים אדוקים החיים ביחד, ידועים בציבור הם בני זוג אשר החליטו לשזור את חייהם וגורלם יחד, אולם בחרו שלא להינשא מסיבות שונות.

מכיוון שגם זוגות אלה רוצים להיות מוגנים בהסכם כלשהו המגדיר כל החלטה לאחר פרידתם, יתכבדו בני הזוג לערוך הסכם ממון לידועים בציבור שיובא בפני חתימת בית משפט ויכול עליו דין הסכם לכל דבר ועניין.

מה עושים כאשר אחד מבני הזוג מת? 

איש ואישה החיים חיי משפחה במשק בית משותף אך אינם נשואים זה לזה ומת אחד מהם ובשעת מותו אף אחד מהם לא היה נשוי לאדם אחר, רואים את הנשאר בחיים כאילו המוריש שציווה לו מה שהנשאר בחיים היה מקבל בירושה על פי דין – אילו היו נשואים זה לזה, והוא כשאין הוראה אחרת, מפורשת או משתמעת בצוואה שהשאיר המוריש.

בחוק, ישנה הגדרה ברורה למי הם ידועים בציבור וכדי לערוך הסכם כזה, יצטרכו בני הזוג להוכיח שהם ידועים בציבור על ידי שאלות וחקירות על אופן הכרותם וטיב הקשר האמיתי שלהם.

הגעה להסכם 

ניתן לערוך הסכם בצו בית משפט (המכונה צווי הסכמה) שאנשים חייבים לבצע אחריו. קשה לשנות את ההסכמים שהוגשו לבית המשפט. גם אם שניכם מסכימים, בית המשפט לא יבצע צו אלא אם כן הוא צודק ושוויוני לשני הצדדים.

לעוד מידע, בקרו באתר של אורי גנור – עו"ד הסכם ממון