קרע ACL – מה זה ואיך מתמודדים איתו?

פגיעת ספורט נפוצה שמוכרת גם בקרב כאלו שלא עוסקים בספורט היא קרע ACL! הפגיעה הזו עשויה להיות מתיחה והרבה מעבר לכך – קריעה של ממש ברצועה. הרצועה הינה הרצועה הצולבת שממלאה תפקיד חשוב בחיבור עצמות מפרק הירך. אלו שתי רצועות שמצטלבות יחד לצורת X ולכן הן מכונות בשם הרצועה הצולבת.

פגיעה בהם מוכרת ביותר בקרב ספורטאים לרוב כתוצאה מתנועות עצירה פתאומיות במשחקים כמו כדורגל ועוד. אך גם מי שלא מתעסק בקביעות בספורט עלול להתמודד עם פציעה כזו.

מה מתרחש בעת פציעה ברצועה?

כאשר אדם נפצע ברצועה הצולבת הוא יחוש כאב באזור הברכיים. במקרים רבים הברך מתנפחת והיא מתקשה לשאת את משקל הגוף. במידה ואדם חש את התסמינים הללו חשוב לפנות לבירור רפואי על מנת לזהות את חומרת הפגיעה ואת האזור המדויק. ראו כאן אורטופד פציעות ספורט!

אם אכן מדובר על קרע יכול להיות במקרים מסוימים שיהיה צורך לבצע טיפול כירורגי להחלפת הרצועה. אם כי יש מקרים אחרים בהם הפגיעה פחות חמורה, ואז אין צורך לרוץ לניתוח. במצבים כאלו ניתנים טיפולים תומכים ומחזקים לחיזוק המפרק ולאיחוי הקרע.

סד לברך פגועה וטיפול פיזיותרפיה

במידה ונפגעה הברך ונוצר קרע  ACL יהיה צורך במקרים רבים להשתמש בסד לתמכיה בברך, במיוחד בעת פעילות גופנית. בנוסף נכון לקבל טיפול פיזיותרפיה מותאם אשר תומך בברך, מחזק את הרצועה ומחזק באופן כללי את היציבות של הברך.

באופן כללי חשוב להתאים את הפעילות מצב הברך ותמיד למנוע מצב של עומס מיותר באזור הברכיים. זאת במטרה למנוע עומס יתר ותנועות פתאומיות באזור הרגיש של הרצועה הצולבת. לאחר פגיעה ניתן במקרים מסוימים להשתמש בקרם מרגיע או בתרופה אנטי דלקתית.