כאבי בטן לא מוסברים? מה זה יכול להיות

כולנו חווים לפעמים כאבי בטן ברמה כזאת או אחרת. לפעמים מדובר על וירוס בטן, לפעמים על אוכל לא טרי, אבל לרוב מדובר על כאב שחולף מעצמו תוך זמן קצר יחסית. אך מה ניתן לעשות במצב שבו סובלים מכאבי בטן תמידיים, המופיעים על בסיס יומיומי כמעט, ולעולם לא עוזבים אתכם במנוחה? אנשים רבים סובלים מתופעה של כאבי בטן לא מוסברים, דבר שלרוב מתויג תחת הקטגוריה של מעי רגיז. מדובר על כאבים שלרוב מאופיינים גם בנפיחות ובגזים, לפעמים ישנה הקרנה של הכאב לגב ואצל חלק מהמטופלים מדובר על כאב בבטן העליונה בעוד אצל אחרים הכאב מופיע בבטן התחתונה. אנשים מסוימים חווים את התופעה בשילוב עם צרבות וטעם רע בפה, בעוד אחרים כלל אינם סובלים מכך.

כאבי בטן לא מוסברים – סיבות אפשריות

אכילה של מזון מטוגן או מזון חומצי מידי, למשל, יכולה לגרום לצרבות ולכאבי בטן תמידיים. אי הקפדה על תזונה נכונה, יכולה לגרום ללא מעט אי נוחות וכאבי בטן בחיים שלנו. אחת הדרכים הטובות ביותר להיפטר מהצרבות ומכאבי הבטן שמתלווים אליהן, הוא להיגמל מקפה וסיגריות, לשלב שתייה של תה קמומיל, מי שיבולת שועל ואף מי תפוחי אדמה. כמו כן, חלק מהאנשים סובלים מתופעות אלו בשל התפתחות של אולקוס או הימצאות של החיידק הליקובקטר פילורי. במידה ומדובר בחיידק בקיבה, ניתן לגשת לרופא ולקחת אנטיביוטיקה, אך בכל מקרה חשוב לשלב את הטיפול עם תזונה נכונה וכמובן להקפיד על לקיחת פרוביוטיקה מתאימה. במידה ולא נמצא אולקוס או נוכחות של חיידק, מדובר פשוט על מערכת עיכול חלשה שמתקשה לפרק ולעכל את המזון שמוגש לה. במקרים מסוג זה, ריריות הקיבה עלולות להיות מגורות, הקיבה לא מפרישה מספיק חומצות והאוכל שלא מפורק כהלכה תוסס בקיבה, ובכך גורם לצרבות, גזים וכמובן כאבי בטן קשים.

לסיכום, ניתן למצוא סיבות רבות לכאבי הבטן, אך לרוב שינוי תזונתי יכול לחולל שינוי נפלא. המטרה היא מצד אחד להקל על מערכת העיכול באמצעות מזון פשוט וקל יותר לפירוק וספיגה, ומצד שני לחזק את היכולות של מערכת העיכול ולשקם אותה.