תלבושת אחידה: יתרונות וחסרונות

התלבושת האחידה נהוגה כיום במרבית בתי
הספר בישראל. יש לתלבושת האחידה הזו יתרונות מול חסרונות. הבא ונקרא על כך.

מהם היתרונות של תלבושת אחידה?

  • משמעת – הלבוש האחיד יוצר אווירה של משמעת בקרב תלמידי הכיתה. אי אפשר להשוות כיתה אשר בה כל התלמידים לבושים בלבוש אחיד, לכיתה בה כל תלמיד לבוש בפריטי לבוש לפי טעמו האישי.
  • צמצום פערים – החברה הישראלית מאופיינת בפערים סוציואקונומיים משמעותיים. באמצעות התלבושת האחידה מקבלים התלמידים כולם מראה אחיד והפערים הקיימים אינם בולטים על פני השטח.
  • נטרול נושא הלבוש – נושא הלבוש הוא נושא שתופס הרבה מקום בראש וגם בשיחות בין התלמידים. כל בגד חדש וכל פריט הוא נושא לשיחה. כאשר כל התלמידים לבושים באותה תלבושת לבית ספר אחידה הלבוש זז הצידה והוא אינו משמש עוד נושא מרכזי לשיחה. כך גם יש לתלמידים יותר מקום בראש ללימודים ולריכוז בשיעורים.
  • שייכות למוסד הלימודים – חשוב כל כך שכל תלמיד ירגיש חלק מבית הספר בו הוא לומד. שהוא יהיה מחובר ומקושר. התלבושת האחידה מאפשרת לתלמיד להיות חלק מקבוצה מגובשת, הוא משתייך לקבוצה גדולה ומשמעותית של בית הספר.

מהם החסרונות של תלבושת אחידה?

  • אי ביטוי עצמי – כל אחד מאתנו חפץ לבטא את עצמו. הלבוש שלנו הוא חלק מהביטוי העצמי שלנו. כאשר כולם נדרשים ללבוש את אותו לבוש אין מקום לביטוי העצמי, כולם נראים חלק מאותו פס ייצור חסר זהות.
  • קניות נוספות – כאשר יש צורך להתארגן עם פריטי תלבושת מוצאים ההורים את עצמם מול הוצאה כספית נוספת. כי מלבד לבגדי היום יום של התלמיד עליו לרכוש גם פריטי תלבושת. אמנם יש כיום פתרון לכך. כיוון שניתן במקום להזמין חולצות עם סמל בית הספר להדביק על החולצות מדבקות סמל בתי ספר.
  • שעמום וחוסר גיוון – כולנו אוהבים לגוון את ההופעה שלנו. תלבושת בית הספר מגבילה אותנו מאוד, ולא מאפשרת לנו לגוון את הלבוש בצבעים מגוונים ודגמים כלבבנו.

חסרונות יש וגם מעלות. לא נותר לנו אלא
לקבל את כללי בית הספר ולהתנהל על פיהם. ככלות הכול ההחלטה אינה בידינו.